Google Algoritmaları nedir?

Google'ın algoritmaları, arama dizininden veri almak ve bir sorgu için mümkün olan en iyi sonuçları anında sunmak için kullanılan karmaşık bir sistemdir. Arama motoru, arama motoru sonuç sayfalarında ( SERP'ler ) alaka düzeyine göre sıralanan web sayfalarını sunmak için algoritmaların ve çok sayıda sıralama faktörünün bir kombinasyonunu kullanır .

Google, ilk yıllarında algoritmalarında yalnızca birkaç güncelleme yaptı. Artık Google her yıl binlerce değişiklik yapıyor.

Bu güncellemelerin çoğu o kadar hafiftir ki tamamen fark edilmezler. Bununla birlikte, zaman zaman, arama motoru SERP'leri önemli ölçüde etkileyen büyük algoritmik güncellemeler sunar.

google-serp-algoritma-2
March 2023 Core Update
February 2023 Product Reviews Update
December 2022 Link Spam Update

Google, 15 Mart’ta başlayan ve 28 Mart’ta kullanıma sunulan bir temel algoritma güncellemesini duyurdu . Temel güncellemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Arama Merkezi Blogu’na bakın .

Google’ın arama algoritması, kolayca şimdiye kadar yaratılmış en etkili teknolojilerden biridir. Günde tahmini 5,6 milyar Google araması ile Google’ın dünya ve işletmeniz üzerinde ağır bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.